Halloween’owy szał trwa, a do święta jeszcze tydzień… [ZDJĘCIA]

W USA Halloween to święto, do którego przygotowują się chyba wszyscy.  Pierwsze sygnały, że Halloween BĘDZIE, zobaczyłam już we wrześniu, a potem było już tylko więcej i więcej…

Myślałam, że w Polsce przesadza się z ozdobami na święta Bożego Narodzenia, ale zmieniam zdanie. Amerykanie biją wszystko na głowę. Do Halloween został tydzień, a część domów jest już przystrojona od co najmniej dwóch tygodni, w każdym sklepie znajdziecie ozdoby jesienno-straszydłowe, a sklepy z gadżetami imprezowymi pękają w szwach od pomysłowych “ozdób”. Zajrzeliśmy do jednego z nich i… oszalałam! Tyle strojów w jednym miejscu jeszcze nie widziałam. Podzielę się z Wami kawałeczkiem tego świata. Popatrzcie, co wkrótce my znajdziemy przed domem i kogo spotkamy na ulicy… Przyznam, że człowiek-włącznik robi na mnie wrażenie. 

I gdybym miała ogródek, to bym chyba sobie takie wystające z ziemi ręce zombi postawiła. Położyła? Wyglądają zjawiskowo.

Przy okazji rozmyślam wciąż nad tym, dlaczego ten kult Halloween  jest tak silny w USA. W Polsce niektórzy bawią się, raczej organizują przebierane imprezy niż kultywują zbieranie słodyczy po domach. Tutaj ważne jest wszystko. Dzieci pójdą rano w strojach na zajęcia, odbędzie się parada całej szkoły i impreza! Popołudniu najpewniej wyruszymy w osiedle spotkać kolegów i koleżanki i wspólnie zbierać słodkości. Nawet mój mąż zastanawia się nad przebraniem, bo wszyscy w pracy przebrani będą! Tak Amerykanie kochają to święto.

Dlaczego wiele osób w Polsce nie lubi Halloween? Bo jest straszne i kojarzy nam się z demonami? Słusznie, zresztą. Mam jednak wrażenie, że kościół katolicki robi tym obchodom złą reklamę i wiele osób wierzy, że obchody Halloween to czczenie złych mocy i duchów. A jest wręcz przeciwnie.

Tradycja Halloween’owa wywodzi się z dawnych wierzeń, ma silne pogańskie korzenie, ale została “oswojona” przez kościół i podobnie jak inne święta dostosowana do tego, co było wtedy potrzebne.  Katolicy celebrują Święto Zmarłych, odwiedzają groby przodków, spotykają się, wspominają. Kiedyś odprawiano gusła, czyli przywoływano duchy. Tak, tak! Wszyscy przecież znamy dziady i to nie jest legenda, tylko część naszej kultury. Przywoływaliśmy duchy zmarłych, bo ich obecność i przychylność gwarantowała dobre plony.

W Meksyku obchody są bardzo podobne, choć bardziej radosne. Meksykański Dzień Zmarłych, Día de Muertos (hiszp.) to “najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest w wigilię święta (1 listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos) i Wszystkich Świętych (Todos los Santos), jednak wywodzi się w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat.” (*Źródło: Wikipedia).

Zatem Święto Zmarłych i Halloween to w zasadzie jedno i to samo. Chodzi o spotkania z przodkami. I ta tradycja jest starsza niż większość religii. Co więcej, jest ponad religiami. Nieważne właściwie jest, w co wierzysz i czy wierzysz w ogóle, “spotkać” się z przodkiem zawsze dobrze. Odstraszyć złego ducha może nawet lepiej? I tu zmierzamy ku przebierankom. Skąd w tej całej tradycji maskarada? Po co nam przebrania, maski i straszydła przed domem, skoro witamy swoich? Zasadniczo właśnie po to, żeby odstraszyć złe duchy. Ale ja myślę sobie, że może też po to, żeby ci nasi nadgryzieni przez czas przodkowie nie czuli się zbyt dobrze i nie zostali w domu na zawsze? A może po to, żeby wracając z zaświatów, nie doznali szoku w tym naszym zwyczajnym świecie? Kto wie…

Tak czy siak, ja sobie zęby wampirze kupiłam. 😉

Aga

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s