Koszty leczenia: złamania, gipsy, prześwietlenia, ostry dyżur.

Koszty leczenia to jest temat, który każdy jadący dorobić sobie na wakacje Polak, omija szerokim łukiem. Nic mi nie będzie – myśli sobie. A co, jeśli będzie?

Jedną z pierwszych rzeczy, które musieliśmy przeanalizować przed wyjazdem do USA, było ubezpieczenie (jakie/ gdzie/ za ile/ kto płaci/ co zawiera?). W Stanach Zjednoczonych nie funkcjonuje dobrze nam znana instytucja zdrowia publicznego. Nie ma czegoś takiego jak NFZ, nie ma publicznych szpitali. Służba zdrowia jest w większym stopniu  sprywatyzowana (tylko częściowo jest finansowana z budżetu państwa/stanu, nie istnieje coś takiego jak szpital miejski czy wojewódzki). Co to oznacza?

Oglądaliście kiedyś “Ostry dyżur”? Tam za każdym razem, kiedy ktoś wjeżdżał do szpitala, był pytany o Social Security Number (taki nasz NIP) i ubezpieczenie. To oznacza tyle, że jeśli nie ma ubezpieczenia, to będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni, czyli możliwe, że nie zapłaci wcale. Pamiętacie, że odmawiano ludziom pomocy? Ewentualnie można wystawić im rachunek i ich pogrążyć na całe życie. Tak było.

Jak to działa?

Za usługi płaci się więc z własnej kieszeni lub za leczenie płaci ubezpieczyciel. W tym wypadku ubezpieczyciel taki, jakiego my znamy z konieczności ubezpieczania samochodu, domu czy wyjazdu na wakacje. Dokupujemy sobie pakiety. Tu takie pakiety kupuje się na opiekę zdrowotną. Zakres usług i cena za ubezpieczenie może być różna. Od tej ceny zależy miedzy innymi, ile zapłacisz potem u lekarza, bo i tak zapłacisz. Barack Obama wprowadził coś na kształt podstawowej opieki zdrowotnej dla najbardziej potrzebujących. Są programy finansowane przed rząd, zapewniają podstawową opiekę dla seniorów (powyżej 65r.ż) oraz dla ludzi o bardzo niskich dochodach, dla kobiet w ciąży, dzieci. Jest to program zapewniający nieodpłatną lub płatną w niewielkim stopniu opiekę zdrowotną. Do programu może zostać zapisana osoba/rodzina, która osiągnęła dochód w wysokości 138% od poziomu ubóstwa. 

Skąd są pieniądze? Obama nałożył na wszystkich obywateli obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli zaś ktoś tego nie zrobi, zostanie obciążony podatkiem w wysokości 2,5% od dochodu, nie mniej niż 625$ za osobę dorosłą. To dodatkowe finansowanie miało zapewnić obniżkę cen usług oraz gwarancję podstawowych usług dla wszystkich obywateli. Więcej o programie znajdziecie pod nazwą Obamacare  (+zmiany prezydenta Trumpa).

Uch, to tak z grubsza.

Jeśli więc jesteś pracującym, zarabiającym, przeciętnym człowiekiem – musisz wykupić ubezpieczenie, a zatem…

Jak działają pakiety?

My mamy bardzo dobre i dosyć drogie ubezpieczenie (ponad 1200$ miesięcznie za naszą trzyosobową rodzinę). [EDIT: Nasz pakiet częściowo opłacany jest przez nas, a część pokrywa firma. Tutaj to kwestia do uzgodnienia. Przy negocjacjach warunkach umowy, uzgadnia się także rodzaj ubezpieczenia]. Jako realizatora usługi wybraliśmy sieć szpitali Kaiser Permanente, bo chciałam mieć wszystko pod bokiem. Mamy szpital tej sieci w Walnut Creek i miałam nadzieję, że wszystko tam znajdę, zamiast jeździć i szukać lekarzy w okolicy. I tak też jest.  Nasze ubezpieczenie pokrywa standardową opiekę zdrowotną, czyli lekarza rodzinnego, opiekę dentystyczną dla dziecka, opiekę specjalistyczną, opiekę specjalistyczną, w tym ginekologa i poród. Całkiem nieźle.

Nasze przykładowe koszty:

  • wizyta u lekarza: 15$
  • prześwietlenie (x-ray): 40$,
  • wizyta na ostrym z dyżurze (o tym trochę więcej dalej) – 150$
  • poród: 600$

Także uwaga – płacimy co miesiąc za pakiet, kiedy przychodzimy do lekarza, płacimy za wizytę tak czy siak. Tyle, że mniej.  Ile płacilibyśmy, gdybyśmy nie mieli ubezpieczenia? Średnie stawki:

  • wizyta u lekarza rodzinnego: 70$-210$
  • prześwietlenia: $100-$1,000 lub więcej, średnio: $260-$460, zależy od tego co i w jaki sposób było prześwietlane, wiadomo;
  • wizyta na ostrym dyżurze: $150-$3,000 lub więcej, zależy, jakie wykonano usługi
  • poród: od 7,500 do 17,000$ poród naturalny, cesarskie cięcie od 14,000 do $25,000

Przykłady z życia.

Szczepienia obowiązkowe  są obowiązkowe, bez tego Samuel nie mógł iść do szkoły. Jednorazowa wizyta+ szczepienie na cokolwiek to koszt w wysokości 10$.

Zaraz po tym, jak przylecieliśmy do USA, Samuel spadł z drabinek na placu zabaw i złamał kość przedramienia. Choć złamanie było dosyć niefortunne, obeszło się bez operacji, pozostaliśmy z gipsem, regularnymi kontrolami, nacinaniem i ustawianiem  gipsu w celu lepszego ukierunkowania kości.

reka

 

Każda wizyta to 15$ + 40$ za prześwietlenie, gips gratis. Wizyty co dwa tygodnie. Średni koszt opieki  bez ubezpieczenia w wypadku złamania ręki (wizyta, analiza, zdjęcie, gips) to ok. 2,500$, jeśli nie ma komplikacji, oczywiście.

Mieliśmy też inny wypadek podczas zabawy – Samuel upadł, uderzył się głową i stracił przytomność. Ocknął się i ostatecznie zachowywał się normalnie, ale chciałam, żeby zbadał go lekarz. Nie chciałam czekać w kolejce (tak, tu też są kolejki i trzeba się umawiać) do jutra czy do “nie-wiadomo-kiedy”. Chciałam mieć pewność, że wszystko z nim ok JUŻ, TERAZ. Pojechaliśmy na emergency, czyli ostry dyżur (jedyna opcja bez umawiania się na wizytę). Samuel został przebadany, na moje życzenie wykonano także tomograf głowy. Na szczęście wszystko wyszło bardzo dobrze. Wróciliśmy szczęśliwie do domu…

Na wstępie zapłaciłam 150$ + dostałam notatkę, że sprawdzą, czy wszystkie wykonane dziś usługi są pokryte przez nasz plan. Jeśli nie, ściągną nam z konta odpowiednią należność. Po cenniku spodziewam się od 300 do 600 dolarów za tomograf. Czy dodadzą coś jeszcze? Zobaczymy.

Podsumowując. Jest drogo. Jeśli więc mówicie źle o naszej, polskiej służbie zdrowia, to ja Was rozumiem, ale wierzcie mi, może być gorzej. Może być tak, że obywatela nie stać na podstawową opiekę zdrowotną. Po prostu. W USA koszty leczenia są najczęstszą przyczyną bankructwa! Szacuje się, że nawet 50 milionów Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego wcale! Na byle operację trzeba wziąć kredyt na lata, bo to są tysiące dolarów. Przykładowo wycięcie wyrostka robaczkowego to koszt 10,000-35,000$. Może być nawet więcej, w zależności od poziomu skomplikowania operacji, długości pobytu w szpitalu etc.  Warto pamiętać, że nawet jeśli ma się wykupione ubezpieczenie, może być tak, że  pokryje ono  tylko częściowy koszt usług.

Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe albo gorzej – masz raka, najpewniej zastawisz dom (jeśli go masz). Kuracja (lekarze+chemioterapia) to koszt od 10,000 do 200,000$, więcej, jeśli to nie jest standardowa kuracja, trwa dłużej, itp. Mastektomia to koszt 15,000-55,000$, bez rekonstrukcji piersi. Plany ubezpieczeniowe pokrywają od 10 do 50 % kosztów wizyt lekarskich i badań, mogą pokrywać koszty chemioterapii, ale nie muszą.

Zatem widzicie sami – różowo nie jest. Co z tego, że jesteś w miejscu, gdzie wynajduje się najlepsze leki, testuje się najnowsze rozwiązania, skoro przeciętego człowieka na to nie stać? Polacy narzekają, że muszą stać w kolejkach, ALE nie płacą dodatkowo za specjalistów, operacje, opiekę pooperacyjną ani opiekę szpitalną. Płacą za przepisane leki. Zgoda, leki są drogie, ale jeśli dołożycie sobie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych za operację, to Wasze spojrzenie się zmieni. Jeśli ktoś chciałby dodać, że w Polsce nie ma niektórych leków i trzeba zbierać fundusze w fundacjach, żeby “ściągnąć” lek z USA, to odpowiadam – tu też trzeba zebrać fundusze. 😉

Ameryka to nie jest raj na Ziemi. Tu wiele rzeczy jest prostszych, dużo spraw jest przemyślanych, zorganizowanych jak dla zwykłego, prostego człowieka, łatwiej jest może zrobić biznes, dojść gdzieś wyżej na drabinie sukcesów, ale na pewno nie jest to kraj, w którym wszystko jest za darmo.

Wręcz przeciwnie.

A zatem. Ja już nigdy złego słowa na polską służbę zdrowia nie powiem. Nie jest idealnie, ale to od nas, obywateli zależy, kogo wybieramy i jak ci wybrani zarządzają naszym wspólnym budżetem. Wszystko można poprawić. Ja w to głęboko wierzę.

Aga. Niepoprawna optymistka.

źródła:

Cennik Kaiser Permanente: https://info.kaiserpermanente.org/info_assets/deductibleplans/pdfs/SCAL_Sample-Fee-List_En_2018.pdf 

Przykładowe wyliczenia kosztów: http://costhelper.com/

O programie Barack’a Obamy:

https://www.thebalance.com/obamacare-explained-3306058

O zmianach prezydenta Trumpa  w programie obamacare:

https://www.thebalance.com/how-could-trump-change-health-care-in-america-4111422

Informacja o granicy ubóstwa:

https://www.thebalance.com/federal-poverty-level-definition-guidelines-chart-3305843

Program rządowy Medicaid:

 https://www.healthcare.gov/medicaid-chip/getting-medicaid-chip/

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s